ESH108M050AL4AA
Mfr.Part #
ESH108M050AL4AA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage :
50V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
25mm
Mount :
PCB, Through Hole
23 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current :
1.11A
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.06A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
500μA
Diameter :
13mm
Capacitance :
1000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Length :
20mm
Dissipation Factor :
12 %
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
1.219A @ 10kHz
Datasheets
ESH108M050AL4AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH108M050AL4AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, ESH108M050AL4AA pinout, ESH108M050AL4AA datasheet PDF, ESH108M050AL4AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH108M050AL4AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESH108M050AL4AA
ESH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.11A 0.512Dia 13.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can