ESG106M450AL3AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESG106M450AL3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Stock
383
In Stock :
383
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
20%
Lead Style :
Straight
Tan Delta :
0.24
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Height (mm) :
20
Ripple Current @ Low Frequency :
110 mA @ 120 Hz
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
176 mA @ 100 kHz
Polarization :
Polar
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Polarity :
Polar
Voltage :
450VDC
Mounting :
Through Hole
Base Product Number :
ESG106M
Positive Tolerance :
20%
Height - Seated (Max) :
0.866 (22.00mm)
Diameter :
13 mm
Terminal Pitch (mm) :
5
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Leakage Current :
0.28 mA
Size (mm) :
13 X 20
Ripple Current :
110 mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Maximum Impedance (Ohm) :
3@25°C@100kHz
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Series :
ESG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
20 mm
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
5 mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
450 V
Packing Method :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450 V
Construction :
Aluminum Cylindrical Can
Product Diameter (mm) :
13
Lead Diameter (mm) :
0.6
Packaging :
Bulk
KEMET Corporation
Lifetime (h) :
5000
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Ratings :
Package :
Box
Capacitance Value :
10uF
ECCN (US) :
EAR99
Special Feature :
Low ESR|Low Impedance
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Subcategory :
Capacitors
IR (mA) :
110
Package / Case :
Radial, Can
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Size / Dimension :
0.512 Dia (13.00mm)
Type :
Electrolytic
Number of Terminals :
2
Wire Form :
LONG LEAD
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Product :
General Purpose Electrolytic Capacitors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Type :
Electrolytic Capacitors
IL (uA) :
280@2Min
Negative Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ESG106M450AL3AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESG106M450AL3AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:450VDC, Operating Temperature:-25°C ~ 105°C, Package / Case:Radial, Can, Type:Electrolytic, Mounting Type:Through Hole, ESG106M450AL3AA pinout, ESG106M450AL3AA datasheet PDF, ESG106M450AL3AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESG106M450AL3AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESG106M450AL3AA
ESG 10 µF Capacitor 20% Bulk Through Hole 110 mA 0.512 Dia (13.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can