ESE475M400AH9AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESE475M400AH9AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Stock
313
In Stock :
313
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
49mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
ESE
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
23 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
73.5mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
ESE475M400AH9AA
KEMET ESE475M400AH9AA
ESE 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can