ES1001500000G
Mfr.Part #
ES1001500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 10POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Series :
ES
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Thread :
M3
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Mating Orientation :
Vertical with Board
Number of Levels :
1
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Interlocking (Side)
Positions Per Level :
10
Color :
Green
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge :
14-30 AWG
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.197 5.00mm
Voltage :
300V
Current :
15A
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Datasheets
ES1001500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek ES1001500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, ES1001500000G pinout, ES1001500000G datasheet PDF, ES1001500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek ES1001500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 14-30 AWG ES