ES1000/09DSFB
Mfr.Part #
ES1000/09DSFB
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
CONN TERM STRIP 9CIRC 0.394"
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Screw Material :
Steel
Top Termination :
Screws
Number of Circuits :
9
Series :
ES1000
Current Rating :
20A
Current Rating (Amps) :
20A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Chassis, Panel
Terminal Block Type :
Eurostyle Terminal Strip
Mounting Type :
Chassis, Panel
Color :
Natural
Voltage - Rated :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bottom Termination :
Closed
Wire Gauge :
12-20 AWG
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Operating Temperature :
-33°C~105°C
Material - Insulation :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Terminal Screw Finish :
Zinc
Min Operating Temperature :
-33°C
Pitch :
0.394 10.00mm
Number of Wire Entries :
18
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Rows :
2
Barrier Type :
Enclosed
Datasheets
ES1000/09DSFB
Bulk 2 Rows Chassis, Panel Eurostyle Terminal Strip Closed ES1000 0.394 10.00mm Enclosed 9 Circuits Polyamide (PA66), Nylon 6/6
ES1000/09DSFB Overview
ES1000/09DSFB Features
ES1000 series
ES1000/09DSFB Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
ES1000/09DSFB Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"