ERX-1HQJ82MH
Mfr.Part #
ERX-1HQJ82MH
Package / Case
SMD Flattened J -Bend Axial Lead
Description
RES 0.082 OHM 5% 1W SMD J BEND
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Resistance :
82mOhm
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Height :
5.207mm
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated DC :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ERX
Package / Case :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Feature :
Flame Proof, Safety
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.354Lx0.220W 9.00mmx5.60mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
ERX-1HQJ82MH
Panasonic ERX-1HQJ82MH
FIXED RESISTOR ERX Series, Metal Film, 82mOhm, ±5%, -55°C~180°C