ERX-1HJR56H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERX-1HJR56H
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SMD Flattened J -Bend Axial Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.56 OHM 5% 1W J BEND
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Pitch :
12.5mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Flame Proof, Safety
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
1kV
Size / Dimension :
0.354Lx0.220W 9.00mmx5.60mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
560mOhm
Tolerance :
±5%
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C