ERWE451LGC332ME96M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERWE451LGC332ME96M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
31.496mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
9.8A
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
3.780 96.00mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RWE
Ripple Current @ Low Frequency :
9.8A @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
13.72A @ 3kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Lead Spacing :
1.240 31.50mm
Published :
Mount :
Chassis Mount
Polarization :
Polar
Capacitance :
3300µF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RWE 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.8A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.496mm Radial, Can - Screw Terminals