ERP610W472MEF0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERP610W472MEF0
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 760VAC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Y5U
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
12.4968mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.669Dia 17.00mm
Multilayer :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
HTS Code :
Voltage - Rated :
760VAC
Lead Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Safety
Ratings :
X1, Y1
Mounting Type :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
Y5U E
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
4700pF
Mount :
Through Hole
Series :
ERP610 SFTY X1-760 Y1-500
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
ERP610W472MEF0
KEMET ERP610W472MEF0
ERP610 SFTY X1-760 Y1-500 4700pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.669Dia 17.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial