ERP610W471MEF0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERP610W471MEF0
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 760VAC RADIAL
Stock
423
In Stock :
423
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
470pF
Lead Style :
Straight
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
ERP610 SFTY X1-760 Y1-500
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
No
Voltage - Rated :
760VAC
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Applications :
Safety
Factory Lead Time :
28 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
Y5U E
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
X1, Y1
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
2004
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
12.4968mm
Datasheets
ERP610W471MEF0
KEMET ERP610W471MEF0
ERP610 SFTY X1-760 Y1-500 470pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial