ERO-S2PHF9530
Mfr.Part #
ERO-S2PHF9530
Description
RES 953 OHM 1% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
30mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
ERO
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Lead Diameter :
450 µm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
953Ohm
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Diameter :
1.7mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Datasheets
ERO-S2PHF9530
FIXED RESISTOR, 953Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,