ERO-S2PHF8R87
Mfr.Part #
ERO-S2PHF8R87
Description
RES 8.87 OHM 1% 1/4W AXIAL
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
8.87Ohms
Tolerance :
±1%
Termination :
Lead Length :
30mm
Lead Diameter :
450 µm
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
1.7mm
Length :
3.2004mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
ERO
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
ERO-S2PHF8R87
8.87Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,