ERO-S2PHF7871
Mfr.Part #
ERO-S2PHF7871
Description
RES 7.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Resistance :
7.87kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
1.7mm
Voltage - Rated DC :
250V