ERO-S2PHF7681
Mfr.Part #
ERO-S2PHF7681
Description
RES 7.68K OHM 1% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
450 µm
Tolerance :
±1%
Lead Length :
30mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Metal Film
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
7.68kOhm
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
250V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
1.7mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
500V