ERO-S2PHF5R62
Mfr.Part #
ERO-S2PHF5R62
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
30mm
Published :
Termination :
Diameter :
1.7mm
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
5.62Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Length :
3.2004mm
Datasheets
ERO-S2PHF5R62
Through Hole 5.62Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,