ERO-S2PHF5902
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERO-S2PHF5902
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 59K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
30mm
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
59kOhm
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
1.7mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
450 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
ERO
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Published :
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~150°C