ERO-S2PHF5603
Mfr.Part #
ERO-S2PHF5603
Description
RES 560K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Length :
30mm
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
560kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
500V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Diameter :
1.7mm
Lead Diameter :
450 µm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
ERO-S2PHF5603
Panasonic ERO-S2PHF5603
FIXED RESISTOR, 560kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,