ERO-S2PHF4992
Mfr.Part #
ERO-S2PHF4992
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
49.9kOhm
Diameter :
1.7mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
450 µm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Lead Length :
30mm
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2
Voltage - Rated :
500V
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
ERO-S2PHF4992
FIXED RESISTOR, 49.9kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,