ERO-S2PHF4990
Mfr.Part #
ERO-S2PHF4990
Description
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
ERO
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
250mW
Diameter :
1.7mm
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Lead Length :
30mm
RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
250V
Resistance :
499Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
450 µm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
ERO-S2PHF4990
FIXED RESISTOR, 499Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,