ERO-S2PHF1960
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERO-S2PHF1960
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 196 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Length :
30mm
Diameter :
1.7mm
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
196Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Film
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
250V
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
Series :
ERO
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
ERO-S2PHF1960
Through Hole FIXED RESISTOR, 196Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,