ER743R3JT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER743R3JT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.3 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Axial
Surface Mount :
No
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Height - Seated (Max) :
ECCN Code :
EAR99
TE Connectivity
Construction :
Cylindrical
Features :
Package :
Tape and Box (TB)
Maximum Operating Temperature :
+200°C
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
100 V
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 200 C
Tolerance :
±5%
Length :
13.5 mm
Type :
Axial Lead Wirewound Resistor
Base Product Number :
ER74
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
3 W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination Style :
Resistance :
3.3 Ohm
Series :
ER, CGS
Product Type :
Wirewound Resistors
RoHS :
Details
Lead Diameter :
0.8 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product :
Power Resistors Wirewound Silicone Coated
Resistance Tolerance :
5
Power Rating :
3.0000 W
Power (Watts) :
3W
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.531 L (6.00mm x 13.50mm)
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Product Length :
13.5
Package / Case :
Diameter :
6 mm
Technology :
Wire Wound
Voltage Rating :
100 V
HTS Code :
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
Height :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Failure Rate :
Package Length :
13.5 mm
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
0, 60 ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
ER743R3JT
TE Connectivity AMP Connectors ER743R3JT
FIXED RESISTOR, 3.3 Ohm, 3W, Wirewound,