EP1AGX35DF780C6
Mfr.Part #
EP1AGX35DF780C6
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA
Description
IC FPGA 341 I/O 780FBGA
Stock
302
In Stock :
302
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Base Part Number :
EP1AGX35
Number of Terminations :
780
Package / Case :
780-BBGA
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
1.22.5/3.3V
Total RAM Bits :
Packaging :
Tray
Terminal Form :
Ball
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Logic Elements/Cells :
33520
Supply Voltage :
1.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of Outputs :
341
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of LABs/CLBs :
1676
Clock Frequency :
640MHz
Voltage - Supply :
1.15V~1.25V
Series :
Arria GX
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Surface Mount :
yes
Length :
29mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Number of I/O :
341
ECCN Code :
3A991
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Inputs :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1mm
Width :
29mm