EP1A223K035CZSSA
Mfr.Part #
EP1A223K035CZSSA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial
Description
CAP TANT 22000UF 10% 35V RADIAL
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
1.4 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Width :
1.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Hermetically Sealed
Manufacturer Size Code :
A
Features :
Wet Tantalum
Leakage Current :
150 uA
Package :
Tray
ESR :
40 mOhms
Package / Case :
Radial
Termination Style :
Voltage - Rated :
35 V
Height - Seated (Max) :
0.312 (7.93mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.45 mm
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Lead Spacing :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 1kHz
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Product :
Tantalum Wet High Reliability
Failure Rate :
Z (Non-ER)
Ratings :
Series :
EP1
Size / Dimension :
1.445 L x 1.400 W (36.70mm x 35.56mm)
Capacitance :
22000 uF
Tolerance :
10 %