EMZE6R3ADA101MF73G
Mfr.Part #
EMZE6R3ADA101MF73G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Height :
6.6mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
56mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Impedance :
1.1Ohm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Leakage Current :
3μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Alchip™- MZE
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
7000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
140mA @ 100kHz
Ripple Current :
140mA
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Dissipation Factor :
0.32 %
Voltage - Rated DC :
6.3V
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EMZE6R3ADA101MF73G
Alchip™- MZE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 140mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - SMD