EMVE250ADA101MF80G
Mfr.Part #
EMVE250ADA101MF80G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.18 %
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Surface Mount
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
SMD/SMT
Height :
7.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
100μF
Series :
Alchip™- MVE
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Life (Hours) :
1000 hours
yes
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
100mA
United Chemi-Con EMVE250ADA101MF80G
Alchip™- MVE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 100mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD