EMVE201ARA220MKG5S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMVE201ARA220MKG5S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
Alchip™- MVE
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
110mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
200V
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Pbfree Code :
yes
Published :
Capacitance :
22µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Surface Mount Land Size :
0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Alchip™- MVE 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 110mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD