EMVE160ARA152MKE0S
Mfr.Part #
EMVE160ARA152MKE0S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
1500μF
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Surface Mount Land Size :
0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
Alchip™- MVE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Alchip™- MVE 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD