EMVA6R3ADA152MJA0G
Mfr.Part #
EMVA6R3ADA152MJA0G
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
16 Weeks
Leakage Current :
3μA
Height :
10mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage :
6.3V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
Alchip™- MVA
Ripple Current :
480mA
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
REACH SVHC :
Unknown
Polarization :
Polar
Ripple Current (AC) :
480mA
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Diameter :
1.1 mm
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ Low Frequency :
480mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
518.4mA @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Pitch :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EMVA6R3ADA152MJA0G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, EMVA6R3ADA152MJA0G pinout, EMVA6R3ADA152MJA0G datasheet PDF, EMVA6R3ADA152MJA0G amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EMVA6R3ADA152MJA0G ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
United Chemi-Con EMVA6R3ADA152MJA0G
Alchip™- MVA 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 480mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 4.5mm Radial, Can - SMD