EMRB61B-32.768K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMRB61B-32.768K
Manufacturer
Ecliptek
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
PLASTIC SMD MEMS OSCILLATOR
Manufacturer :
Ecliptek
Product Category :
Oscillators
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Output Low Current-Max :
0.01 mA
Size / Dimension :
0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Oscillator Type :
CMOS
Supply Current-Max :
0.0019 mA
Rise Time-Max :
200 ns
Current - Supply (Max) :
1.9μA
Surface Mount :
yes
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Output :
LVCMOS
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Number of Terminals :
4
Frequency :
32.768 kHz
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
MEMS
Current - Supply (Disable) (Max) :
Product Status :
Obsolete
Frequency Stability :
75%
Mounting Feature :
Series :
EMRB61
Package :
Bulk
Voltage - Supply :
1.8V
Physical Dimension :
2.0mm x 1.2mm x 0.6mm
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Ratings :
Function :
Symmetry-Max :
52/48 %
Reach Compliance Code :
Unknown
Fall Time-Max :
200 ns
Output Load :
15 pF