EMLF160ADA470MF73G
Mfr.Part #
EMLF160ADA470MF73G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Ripple Current @ High Frequency :
54mA @ 100kHz
Life (Hours) :
10000 hours
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Ripple Current :
50mA
Dissipation Factor :
0.26 %
Capacitance :
47μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Series :
Alchip™- MLF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
4μA
Polarization :
Polar
Alchip™- MLF 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 50mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - SMD