EMLA160ADA221MF80G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMLA160ADA221MF80G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
3000 hours
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Impedance :
700mOhm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
230mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Series :
Alchip™- MLA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
United Chemi-Con EMLA160ADA221MF80G
Alchip™- MLA 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 230mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD