EMK212BBJ475KDHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMK212BBJ475KDHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10%
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Tolerance (+ or -) :
10%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Length (mm) :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Series :
M-H
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.85
Product Height (mm) :
0.85
Product Width :
1.25mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Wire Form :
Not Required
Number of Terminals :
2
Class :
Class 2
Base Product Number :
EMK212B
Microwave Application :
No
Termination :
Standard
ECCN (US) :
EAR99
Dissipation Factor (%) :
Height :
0.2 mm
Width :
1.25 mm
Dielectric :
X5R
Voltage :
16VDC
Qualification :
AEC-Q200
Capacitance Tolerance :
± 10%
Voltage - Rated :
16V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Rad Hardened :
No
Brand :
Product Depth (mm) :
1.25
Termination Style :
Pad
Construction :
Flat
Height - Seated (Max) :
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X5R
Length :
2 mm
Failure Rate :
Not Required
Product Diameter (mm) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Product :
General Type MLCCs
Temp Coeff (Dielectric) :
Operating Temp Range :
-55C to 85C
Capacitance :
4700000PF(pF)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Capacitance Value :
4.7uF
Product Length :
2.01mm
Lead Style :
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Ratings :
AEC-Q200
Mounting :
Surface Mount
Mounting Style :
Surface Mount
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
EMK212BBJ475KDHT
Introducing Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN EMK212BBJ475KDHT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Voltage:16VDC, Type:Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, EMK212BBJ475KDHT pinout, EMK212BBJ475KDHT datasheet PDF, EMK212BBJ475KDHT amp .Beyond Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN EMK212BBJ475KDHT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TAIYO YUDEN EMK212BBJ475KDHT
M-H 4700000PF(pF) 16V Ceramic Capacitor 10% X5R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805