EMK212ABJ106MD-T
Mfr.Part #
EMK212ABJ106MD-T
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
WRAPAROUND
Height :
850μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10μF
Voltage :
16V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X5R
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
2
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
Tape, Paper
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
EMK212ABJ106MD-T
Introducing Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN EMK212ABJ106MD-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C, Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), EMK212ABJ106MD-T pinout, EMK212ABJ106MD-T datasheet PDF, EMK212ABJ106MD-T amp .Beyond Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN EMK212ABJ106MD-T ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TAIYO YUDEN EMK212ABJ106MD-T
M 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)