EMK212B7224MG-T
Mfr.Part #
EMK212B7224MG-T
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Thickness :
1.3462mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Surface Mount
Height :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.22µF
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Datasheets
EMK212B7224MG-T
TAIYO YUDEN EMK212B7224MG-T
M 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)