EMHB100ADA331MHA0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMHB100ADA331MHA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
223.2mA @ 120Hz
Series :
Alchip™- MHB
Capacitance :
330µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 400kHz
Height :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 100kHz
Diameter :
8mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
240mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
Automotive
Ripple Current (AC) :
240mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
United Chemi-Con EMHB100ADA331MHA0G
Alchip™- MHB 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 240mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD