ELXY500EMC331MJ30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELXY500EMC331MJ30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
330µF
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.26A @ 100kHz
Impedance :
54mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Series :
LXY
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Voltage - Rated :
50V
Published :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
630mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5.0038mm
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current :
1.26A
LXY 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.26A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can