ELXY250ELL331MH20D
Mfr.Part #
ELXY250ELL331MH20D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Stock
78
In Stock :
78
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
740mA
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
95mOhm
Impedance :
95mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Radial
Series :
LXY
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
740mA @ 100kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
20mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Ratings :
AEC-Q200
Published :
2011
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5mm
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
United Chemi-Con ELXY250ELL331MH20D
LXY 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 740mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can