ELXV630EC3471MK35S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELXV630EC3471MK35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
1.39A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
1.437 36.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
LXV
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
63mOhm
Ripple Current :
1.39A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
470µF
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Polarization :
Polar
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
486.5mA @ 120Hz
Ratings :
AEC-Q200
United Chemi-Con ELXV630EC3471MK35S
LXV 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.39A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can