ELXV350EC3681MK25S
Mfr.Part #
ELXV350EC3681MK25S
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.7A
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Impedance :
34mOhm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
680μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
LXV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.7A @ 100kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Can
Ratings :
AEC-Q200
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
850mA @ 120Hz
Applications :
Automotive
United Chemi-Con ELXV350EC3681MK25S
LXV 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.7A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can