ELXV250ELL151MH12D
Mfr.Part #
ELXV250ELL151MH12D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
415mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
415mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
228.25mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
Automotive
Series :
LXV
Capacitance :
150µF
Impedance :
200mOhm
Voltage - Rated :
25V
Pbfree Code :
yes
United Chemi-Con ELXV250ELL151MH12D
LXV 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 415mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can