ELXV101ETD101MK20S
Mfr.Part #
ELXV101ETD101MK20S
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
890mA
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Applications :
Automotive
Ripple Current @ High Frequency :
890mA @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LXV
Life (Hours) :
5000 hours
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
311.5mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Impedance :
150mOhm
Capacitance :
100μF
United Chemi-Con ELXV101ETD101MK20S
LXV 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 890mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can