ELXV101ELL121ML15S
Mfr.Part #
ELXV101ELL121ML15S
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Capacitance :
120μF
Series :
LXV
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Ratings :
AEC-Q200
United Chemi-Con ELXV101ELL121ML15S
LXV 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can