ELXS451VSN221MA25S
Mfr.Part #
ELXS451VSN221MA25S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
1.7732A @ 50kHz
Ripple Current :
1.24A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Published :
Capacitance :
220μF
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.24A @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Diameter :
1 mm
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Pins :
2
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
35mm
United Chemi-Con ELXS451VSN221MA25S
LXS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.24A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In