ELXS401VSN221MR25T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELXS401VSN221MR25T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
LXS
Capacitance :
220μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.6731A @ 50kHz
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.17A
Published :
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
United Chemi-Con ELXS401VSN221MR25T
LXS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In