ELXR451LGN272MEB5M
Mfr.Part #
ELXR451LGN272MEB5M
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
1.240 31.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.5A @ 120Hz
Ripple Current :
14.5A
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.528 115.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
20.3A @ 3kHz
Capacitance :
2700μF
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount
Series :
LXR
Lead Pitch :
31.496mm
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con ELXR451LGN272MEB5M
LXR 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.5A 3.000Dia 76.20mm -25°C~105°C Polar 31.496mm Radial, Can - Screw Terminals