ELXM401VSN391MA40S
Mfr.Part #
ELXM401VSN391MA40S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Life (Hours) :
7000 hours
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.4024A @ 50kHz
Capacitance :
390µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.68A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.68A
Series :
LXM
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
United Chemi-Con ELXM401VSN391MA40S
LXM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.68A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In