ELXM401VSN181MP45S
Mfr.Part #
ELXM401VSN181MP45S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
990mA
Life (Hours) :
7000 hours
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
990mA @ 120Hz
Capacitance :
180µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.4157A @ 50kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polarization :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Diameter :
22mm
Series :
LXM
United Chemi-Con ELXM401VSN181MP45S
LXM 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 990mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In