ELXM181VSN152MR50S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELXM181VSN152MR50S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
3.03A
Ripple Current @ High Frequency :
4.545A @ 50kHz
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1500μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
LXM
Diameter :
30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Snap in
Published :
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
7000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
3.03A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
180V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
United Chemi-Con ELXM181VSN152MR50S
LXM 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.03A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In