ELHS501VSN221MR40S
Mfr.Part #
ELHS501VSN221MR40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Stock
440
In Stock :
440
Manufacturer :
United Chemi-Con
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ High Frequency :
1.859A @ 50kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
500V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
LHS
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
United Chemi-Con ELHS501VSN221MR40S
LHS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In