ELHS501VSN181MR35S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELHS501VSN181MR35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
180µF
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
LHS
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.6302A @ 50kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
1.14A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
United Chemi-Con ELHS501VSN181MR35S
LHS 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In